Писатель идет по лабиринту

«Песняры» постриглись и перевернули жизнь Владимира Орлова  Алёна СИНЕВИЧ В детстве Владимир Орлов мечтал стать водолазом, журналистом, шпионом и… девочкой. А пришлось писать романы и хокку на белорусском языке. Орлов известен как ниспровергатель и разрушитель всяческих мифов. Он пишет свою летопись Беларуси.

Правда ли, что в детстве мечтали стать еще и патологоанатомом?
— Мне падабалася дачка нашых суседзяў, Людачка, гэта было першае каханне ў маленстве, калі мне было два-тры гады. Яна была вельмі прыгожай, і я хацеў быць падобным на яе, такім жа сімпатычным. А сусед дзядзька Жэня працаваў патолагаанатам, гуляў са мной шмат, але не паказваў, дзе працуе. Я яго вельмі любіў, але аднаго не мог дараваць: што ніколі не браў мяне з сабой на работу. Ад яго ўвесь час прыемна пахла адэкалонам, і я думаў, што у яго на працы вырабляюць такі адэкалон з прыемным водарам. Пра астатняе можна прачытаць у кнізе «Ордэн Белай мышы».
 Орлов интересен в самых разных жанрах, от дорожной заметки до остросюжетной новеллы и детективных приключений в лабиринтах белорусской истории. Известность принесли «Дзень, калі ўпала страла», «Час чумы», «Сны імператара», «Краявід з ментолавым пахам». Орлов постоянно путешествует по стране. Оказалось, что бродячая жизнь у писателя в крови, поскольку  его прабабушка была цыганкой. А сильное влияние на него в свое время оказали «Песняры», когда приехали на гастроли в Новополоцк. Тогда, еще в советское время, условием для выступления длинноволосым по европейской моде артистам поставили обязательный поход в парикмахерскую. «Песняры» подумали и постриглись, зато потом исполнили репертуар «Битлз» и белорусские песни. Теперь писатель думает, что если бы артисты тогда заартачились, его жизнь могла сложиться совсем по-другому.
В Гродно Владимир Орлов приехал презентовать свою новую книгу «Імёны свабоды».
– Я напісаў яе з глыбокай нязгоды с той думкай, што Беларусь атрымала самастойнасць выпадкова, знянацку, і цяпер не ведае, што з ёй рабіць. Першы герой выдання – Тадэвуш Рэйтан, палітык, які змагаўся за незалежнасць Вялікага княства Літоўскага і ў 1772 годзе выступіў на сойме супраць падзелу. Апошні герой – мая бабуля Аўгіння, непісьменная, але мудрая жанчына, ад яе я вучыўся роднай мове. Паміж – кароткія эсэ. Шмат герояў – пісьменнікi, трапіўшыя ў вір сталінскіх рэпрэсій. Было два крытэрыі адбора: кніжка пра тых, хто паўплываў на мяне асабіста і пра тых, хто жыў і працаваў дзеля бацькаўшчыны.
Литератор провел в нашем городе совсем немного времени, но успел сходить в Фарный костел,  замок. а также полюбовался на дом, где жил когда-то Василь Быков.